skip to Main Content

The smarter way
to do assignments.

Please note that this is just a preview of a school assignment posted on our website by one of our clients. If you need assistance with this question too, please click on the Order button at the bottom of the page to get started.

Managerial Accounting 1B
Financial
and Managerial Accounting
Chapter 17

Exercise 17-6 Plantwide overhead rate L.O. P1
[The following information applies to the questions displayed
below.]

Textra Polymers produces parts for
a variety of small machine manufacturers. Most products go through two
operations, molding and trimming, before they are ready for packaging.
Expected costs and activities for the molding department and for the trimming
department for 2011 follow.

Molding

Trimming

Direct labor hours

52,000

DLH

48,000

DLH

Machine hours

30,500

MH

3,600

MH

Overhead costs

$

730,000

$

590,000

Data for two special order parts
to be manufactured by the company in 2011 follow:

1.Exercise 17-6 Part
1

Required

1.

Compute the plantwide overhead
rate using direct labor hours as the base.(Round
your answer to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your
response.)

Plantwide overhead
rate

2.Exercise 17-6 Part 2

2.

Determine the overhead cost
assigned to each product line using the plantwide rate computed in part 1.(Round your intermediate calculations to 2 decimal places.
Omit the “$” sign in your response.)

Product

Overhead
cost

Part A27C

Part X82B

3.xercise 17-7 Departmental overhead rates L.O. P2

Textra Polymers produces parts for
a variety of small machine manufacturers. Most products go through two
operations, molding and trimming, before they are ready for packaging.
Expected costs and activities for the molding department and for the trimming
department for 2011 follow.

Molding

Trimming

Direct labor hours

52,000

DLH

48,000

DLH

Machine hours

30,500

MH

3,600

MH

Overhead costs

$

730,000

$

590,000

Data for two special order parts
to be manufactured by the company in 2011 follow:

Required

1.

Compute a departmental overhead
rate for the molding department based on machine hours and a department
overhead rate for the trimming department based on direct labor hours.(Round your answers to 2 decimal places. Omit the
“$” sign in your response.)

Department

Overhead
rate

Molding

Trimming

2.

Determine the total overhead cost
assigned to each product line using the departmental overhead rates from
requirement 1.(Round your intermediate
calculations to 2 decimal places and final answers to whole dollar amount.
Omit the “$” sign in your response.)

Product

Molding

Trimming

Total
overhead
cost

Part A27C

Part X82B

3.

Determine the overhead cost per
unit for each product line using the departmental rate..(Round your answers to 2 decimal places. Omit the
“$” sign in your response.)

Product

Overhead
cost

Part A27C

Part X82B

4.Exercise 17-9 Using the plantwide Overhead rate to assess prices
L.O. A1, P1

Real Cool produces two different
models of air conditioners. The company produces the mechanical systems in
their components department. The mechanical systems are combined with the
housing assembly in its finishing department. The activities, costs, and
drivers associated with these two manufacturing processes and the production
support process follow.

Additional production information
concerning its two product lines follows.

Required

1.

Using a plantwide overhead rate
based on machine hours, compute the overhead cost per unit for each product
line.(Round your intermediate calculations
and final answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your
response.)

Product

Overhead
cost

Model 145

Model 212

2.

Determine the total cost per unit
for each products line if the direct labor and direct materials costs per
unit are $250 for Model 145 and $180 for Model 212.(Round your intermediate and final answers to 2 decimal
places. Omit the “$” sign in your response.)

Product

Total
cost

Model 145

Model 212

3.

Assume if the market price for
Model 145 is $800 and the market price for Model 212 is $470, determine the
profit or loss per unit for each model.(Input
all amounts as positive values. Round your intermediate and final answers to
2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

Model 145

Model 212

5.Exercise 17-13 Using ABC for strategic decisions L.O. P1, P3

Consider the following data for
two products of Rowena Manufacturing.

Product
A

Product
B

Number of units
produced

10,000 units

2,000 units

Direct labor cost(@$24
per DLH)

0.20 DLH per unit

0.25 DLH per unit

Direct materials cost

$ 2 per unit

$ 3 per unit

Activity

Overhead
costs

Machine setup

$

121,000

Materials handling

48,000

Quality control

80,000

$

249,000

Product
A

Product
B

Manufacturing cost per
unit

2.

Assume if the market price for
Product A is $20 and the market price for Product B is $60, determine the
profit or loss per unit for each product.(Round
your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your
response. Input all amounts as positive values.)

Product A

Product B

3.

Consider the following additional
information about these two product lines. If ABC is used for assigning
overhead costs to products, what is the cost per unit for Product A and for
Product B?(Round your answers to 2 decimal
places. Omit the “$” sign in your response.)

Product
A

Product
B

Number of setups
required for production

10 setups

12 setups

Number of parts
required

1 part / unit

3 parts / unit

Inspection hours
required

40 hours

210 hours

Product
A

Product
B

Manufacturing cost per
unit

4.1

Determine the profit or loss
per unit for each product.(Round your
answers to 2 decimal places. Input all amounts as positive values. Omit the
“$” sign in your response.)

Product A

Product B

Problem 17-1A Evaluating product line costs and prices using ABC
L.O. P3
[The following information applies to the questions displayed
below.]

Healthy Day Company produces two
beverages, PowerPunch and SlimLife. Data about these productsfollow.

Additional data from its two
production departments follow.

7.Problem 17-1A Part 2

2.

What is the cost per bottle for
PowerPunch and SlimLife?(Do not round
intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places.
Omit the “$” sign in your response.)

PowerPunch

SlimLife

Average cost per
bottle

9.Problem 17-1A Part 4

4.

What is the minimum price that the
company should set per bottle of SlimLife?

$0.53 per bottle

$0.86 per bottle

$0.36 per bottle

The price of SlimLife must cover
the costs associated with the product, so the minimum price for this product
is $0.53 / bottle.

Managerial Accounting 1BFinancial
and Managerial AccountingChapter 17Exercise 17-6 Plantwide overhead rate L.O. P1[The following information applies to the questions displayed
below.]Textra Polymers produces parts for
a variety of small machine manufacturers. Most products go through two
operations, molding and trimming, before they are ready for packaging.
Expected costs and activities for the molding department and for the trimming
department for 2011 follow. MoldingTrimming Direct labor hours 52,000 DLH 48,000 DLH Machine hours 30,500 MH 3,600 MH Overhead costs $730,000 $590,000 Data for two special order parts
to be manufactured by the company in 2011 follow:Required1.Compute the plantwide overhead
rate using direct labor hours as the base.(Round
your answer to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your
response.) Plantwide overhead
rate
2.Exercise 17-6 Part 22.Determine the overhead cost
assigned to each product line using the plantwide rate computed in part 1.(Round your intermediate calculations to 2 decimal places.
Omit the “$” sign in your response.)ProductOverhead
cost Part A27C Part X82B3.xercise 17-7 Departmental overhead rates L.O. P2Textra Polymers produces parts for
a variety of small machine manufacturers. Most products go through two
operations, molding and trimming, before they are ready for packaging.
Expected costs and activities for the molding department and for the trimming
department for 2011 follow. MoldingTrimming Direct labor hours 52,000 DLH 48,000 DLH Machine hours 30,500 MH 3,600 MH Overhead costs $730,000 $590,000 Data for two special order parts
to be manufactured by the company in 2011 follow:Required1.Compute a departmental overhead
rate for the molding department based on machine hours and a department
overhead rate for the trimming department based on direct labor hours.(Round your answers to 2 decimal places. Omit the
“$” sign in your response.)DepartmentOverhead
rate Molding Trimming2.Determine the total overhead cost
assigned to each product line using the departmental overhead rates from
requirement 1.(Round your intermediate
calculations to 2 decimal places and final answers to whole dollar amount.
Omit the “$” sign in your response.) ProductMoldingTrimmingTotal
overhead
cost Part A27C Part X82B3.Determine the overhead cost per
unit for each product line using the departmental rate..(Round your answers to 2 decimal places. Omit the
“$” sign in your response.) ProductOverhead
cost Part A27C Part X82B4.Exercise 17-9 Using the plantwide Overhead rate to assess prices
L.O. A1, P1Real Cool produces two different
models of air conditioners. The company produces the mechanical systems in
their components department. The mechanical systems are combined with the
housing assembly in its finishing department. The activities, costs, and
drivers associated with these two manufacturing processes and the production
support process follow.Additional production information
concerning its two product lines follows.Required1.Using a plantwide overhead rate
based on machine hours, compute the overhead cost per unit for each product
line.(Round your intermediate calculations
and final answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your
response.) ProductOverhead
cost Model 145 Model 2122.Determine the total cost per unit
for each products line if the direct labor and direct materials costs per
unit are $250 for Model 145 and $180 for Model 212.(Round your intermediate and final answers to 2 decimal
places. Omit the “$” sign in your response.) ProductTotal
cost Model 145 Model 2123.Assume if the market price for
Model 145 is $800 and the market price for Model 212 is $470, determine the
profit or loss per unit for each model.(Input
all amounts as positive values. Round your intermediate and final answers to
2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.) Model 145 Model 2125.Exercise 17-13 Using ABC for strategic decisions L.O. P1, P3Consider the following data for
two products of Rowena Manufacturing. Product
AProduct
B Number of units
produced 10,000 units 2,000 units Direct labor cost(@$24
per DLH) 0.20 DLH per unit 0.25 DLH per unit Direct materials cost $ 2 per unit $ 3 per unitActivityOverhead
costs Machine setup $121,000 Materials handling 48,000 Quality control 80,000 $249,000 Product
AProduct
B Manufacturing cost per
unit2.Assume if the market price for
Product A is $20 and the market price for Product B is $60, determine the
profit or loss per unit for each product.(Round
your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your
response. Input all amounts as positive values.) Product A Product B3.Consider the following additional
information about these two product lines. If ABC is used for assigning
overhead costs to products, what is the cost per unit for Product A and for
Product B?(Round your answers to 2 decimal
places. Omit the “$” sign in your response.) Product
AProduct
B Number of setups
required for production 10 setups 12 setups Number of parts
required 1 part / unit 3 parts / unit Inspection hours
required 40 hours 210 hours Product
AProduct
B Manufacturing cost per
unit4.1 Determine the profit or loss
per unit for each product.(Round your
answers to 2 decimal places. Input all amounts as positive values. Omit the
“$” sign in your response.) Product A Product BProblem 17-1A Evaluating product line costs and prices using ABC
L.O. P3[The following information applies to the questions displayed
below.]Healthy Day Company produces two
beverages, PowerPunch and SlimLife. Data about these productsfollow.Additional data from its two
production departments follow. 7.Problem 17-1A Part 22.What is the cost per bottle for
PowerPunch and SlimLife?(Do not round
intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places.
Omit the “$” sign in your response.) PowerPunch
SlimLife
Average cost per
bottle

9.Problem 17-1A Part 44.What is the minimum price that the
company should set per bottle of SlimLife?$0.53 per bottle$0.86 per bottle$0.36 per bottleThe price of SlimLife must cover
the costs associated with the product, so the minimum price for this product
is $0.53 / bottle.

GET HELP WITH THIS ASSIGNMENT TODAY

Clicking on this button will take you to our custom assignment page. Here you can fill out all the additional details for this particular paper (grading rubric, academic style, number of sources etc), after which your paper will get assigned to a course-specific writer. If you have any issues/concerns, please don't hesitate to contact our live support team or email us right away.

How It Works        |        About Us       |       Contact Us

© 2018 | Intelli Essays Homework Service®